Služba vojenských duchovních v armádách České a Slovenské republiky
(Jaroslav Zoubek)
Co praktického vykonává vojenský kaplan během své služby? V dnešním svobodném a možná i trochu přetechnizovaném světě není problém najít dostatek knih a článků, které by popisovaly činnost vojenského duchovního. Některé byly vydány samotnými duchovními, jiné se vydávají jako autentické zápisky a vzpomínky. Většinou se to ovšem týká služby duchovních během jejich působení ve válečném stavu. Vzpomínek či popisu jejich každodenní práce v míru mnoho nenajdeme. Tento článek nabízí pohled do každodenní činnosti, rutiny a překážek, které musí duchovní v armádě při své práci překonávat. Základem pro tuto práci byla anketa, kterou provedl autor u svých kolegů působících v armádě České republiky a Slovenska. Srovnání duchovních služeb našich dvou zemí a v nich působících duchovních je zajímavé i z hlediska rozdílných přístupů oficiálních dokumentů rámujících celou službu.
Článek je uveden zkráceným historickým vhledem do vzniku (znovuobnovení) této služby v 90. letech minulého století. I přes rozdílnost přístupu politických elit a různá východiska přece jsou zde i společné body. Tomuto tématu se věnuje první část, na kterou navazuje popis prostředků používaných našimi duchovními. Pro dokreslení celé problematiky jsou v článku zveřejněny konkrétní zkušenosti vojenských kaplanů z nestandardních situací, ve kterých sloužili společně se svými vojáky.
Šílenství ozbrojeného konfliktu: dilemata vojenské etiky
(Jan Valeš)
Článek přehledným způsobem představuje dilemata vojenské etiky. Nejprve autor předkládá argument ve prospěch etické reflexe i tak extrémní situace, jako je válka. Etické dilema z definice nemá dobré řešení. Prvním dilematem je již samo rozpoutání ozbrojeného konfliktu. Další sledovaná dilemata se dělí na ta, která se týkají vojáků obecně, a ta, která se týkají velitelů: dobrovolnost bojujících; jak zůstat člověkem; rodina versus vlast; nasazení života a zdraví; rozčarování z dosažených cílů; rozhodování o životě a smrti; bojechtivost generálů; obrana proti silnějšímu agresorovi; jak udělat válku milosrdnější; jaderné odstrašování; možnost neutrality; dilema prohry nebo vítězství. Akademickými zdroji jsou zejména M. Walzer, Spravedlivé a nespravedlivé války a Encyclopedia of War and Ethics, editor D. A. Wells. Článek je psán z pohledu vojenského kaplana, proto jsou také samostatně zařazena etická dilemata kaplana: nošení zbraně; politická angažovanost; podíl na násilí. V rámci výkladu jednotlivých dilemat se uplatňují principy vojenské etiky, které jsou proto na vhodném místě stručně vyloženy, jmenovitě princip rozlišování, humanity, proporcionality a vojenské nutnosti. V textu se uplatní tyto biblické texty: Gn 4,7, Ex 20–21, Dt 20, 2S 2, Jl 4, Mk 14, L 3,14 a Jk 4,1-2. Představení etických dilemat se odehrává na pozadí filozofických a teologických východisek, která jsou shrnuta v závěru článku.